Феноменални Малдонадо и Уилямс хвърлиха цяла Венецуела в екстаз  Vote_lcap25/5Феноменални Малдонадо и Уилямс хвърлиха цяла Венецуела в екстаз  Voting_bar  (5/5)

Феноменални Малдонадо и Уилямс хвърлиха цяла Венецуела в екстаз  Empty Феноменални Малдонадо и Уилямс хвърлиха цяла Венецуела в екстаз

Пон 14 Май 2012, 00:13
Феноменални Малдонадо и Уилямс хвърлиха цяла Венецуела в екстаз  Img_20120513_0001

Днес Пастор Малдонадо отвори нова страница в историята на Формула 1 с първата си победа в Гран при на Испания. Венецуелският пилот на Уилямс хвърли в екстаз изстрадалия в последните години отбор на Уилямс и цяла Венецуела. С безгрешно пилотиране и перфектно избрана стратегия от славния британски тим Малдонадо не позволи на Фернандо Алонсо да зарадва родните си фенове с победа. Двукратният световен шампион остана втори за тима на Ферари.

Победата днес на пистата "Каталуния" край Барселона е и най-хубавият подарък за легендата на спорта и съсобственик на отбора. Сър Франк Уилямс чества своята 70-годишнина и видя първата победа на отбора си от 2004 година.

Кими Райконен продължи със силното си представяне след завръщането си във Формула 1 след две години, прекарани в Световния рали шампионат. Финландският пилот на Лотус премина старт-финала на трета позиция. Световният шампион с Ферари за 2007 година стопи изоставане от втория Алонсо от 15 секунди, но не му достигна малко, за да го изпревари.

Така началото на сезон 2012 след петия кръг от шампионата се очертава като най-интересния в историята на Формула 1 през новия век. Победите от началото на годината бяха спечелени от пет различни пилоти, което обещава битка за титлата до последния старт.

Старото куче Алонсо направи силен старт и успя да натисне стартиралия от първо място заради наказанието на Хамилтън пилот на Уилямс Малдонадо. Венецуелецът правилно реши да не рискува и остави Нандо да поведе колоната. Двамата обаче размениха местата си след вторите спирания в бокса.

Първи за смяна на гуми влезе Алонсо, а Пастор опита да му отговори с бързи обиколки. Тактиката на пилота на Уилямс сработи, след като пилотът на Маруся Шарл Пик забави допълнително испанеца. Венецуелецът направи бърз стоп и изскочи пред Нандо, който побесня и ръкомахаше заплашително по адрес на Пик. Испанецът успя да се събере и започна да стопява преднината от седем секунди на лидера Малдонадо, за щастие на испанските фенове по трибуните.

Двамата отново се доближиха на секунда след третите влизания за нови гуми. До това доведе и грешка на механика, отговарящ за задна лява гума, който се забави. По всичко личеше, че за Алонсо ще е просто формалност да прескочи неопитния си съперник и ще хвърли родните фенове по трибуните в екстаз. Както в приказките обаче, всичко се стече в полза на Пастор, който не се поддаде на натиска и дори отвори комфортна разлика пред Фернандо и премина първи под карирания флаг.

Зад тримата лидери Ромен Грожан завърши четвърти и затвърди прекрасната форма на тима на Лотус. Пети днес остана Камуи Кобаяши, който с познатия си твърд стил спечели няколко позиции. Шести днес остана двукратният световен шампион Себастиан Фетел. Пилотът на Ред Бул нямаше късмет, но изпревари най-много пилоти днес.

Германецът направи това по два пъти с Дженсън Бътън и с някои от другите си конкуренти заради наказание с минаване през алеята пред боксовете и смяна на предно крило и нос. Наказанието му бе наложено от стюардите заради активиране на DRS системата по време на жълти флагове. Тази грешка не можеше да му донесе нищо, но му отне шанса да атакува местата на подиума днес в Барселона.

Нико Розберг финишира на седмо място, а разочароващият уикенд на тима на Мерцедес бе затвърден от отпадането на съотборника му Михаел Шумахер. Кошмарният сезон за седемкратния световен шампион продължи, след като той се заби в задницата на Бруно Сена, който реши да спре твърде рано за първи завой. Стартиралият от последно място заради наложено наказание вчера Люис Хамилтън може да съжалява най-много.

Британецът спечели вчерашната квалификация, но днес от 24-о място направи всичко по силите си, проби си път до осмото място и спечели две точки за Макларън. По този начин той успя да финишира пред съотборника си Дженсън Бътън, който потегли от 10-а позиция и финишира девети. Топ десет допълни Нико Хюлкенберк от тима на Форс Индия. Германецът изхвърли от зоната на точките Марк Уебър. Австралийският пилот на Ред Бул днес не бе на познатото ниво и разочарова с представянето си.