- uilanСобственик
- Брой мнения : 1424
Години : 32
Предупреждения
Точки:
(5/5)
Как Хамилтън караше със счупен под на колата
Нед 27 Мар 2011, 22:27
По средата на Гран при на Австралия днес, зрителите видяха на забавен кадър по телевизията повреда в пода на болида на Макларън, пилотиран от Люис Хамилтън. Бриатнецът финишира втори тази сутрин на пистата "Албърт парк", като само той единствен можеше да притисне Фетел в битката за победата. След повредата в пода на болида, Хамилтън нямаше как да поддържа супер темпото на германеца.
Ето защо това му попречи:
Модерните подове на болидите от Формула 1 са направени да стоят максимално близо до пистата, но в същото време по изискване на ФИА трябва задължително да има разстояние от асфалта. Причината за това е забраната за използване на аеродинамика създаваща т.нар. "ground effectс". Подът на всеки модерен болид е абсолютно плосък между осите, като през средата преминава дървена планка (дъска) дебела точно 10 мм (1 см). Тя трябва да предотврати снижаването на болида, а ако има такова, дървото ще се изтърка и при задължителното измерване на ФИА след състезанието, веднага ще си проличи. Болиди, чиито дървени планки са загубили повече от 1 мм от дебелината си (по-малки от 9 мм) се дисквалифицират. (снимката най-долу е от катастрофата на Ралф Шумахер в Австралия преди няколко години и на нея ясно се вижда дървената планка отдолу)
Смята се, че днес при на Хамилтън, прикрепващите планки от титан, които държат дъската на пода в краищата се бяха повредили. Това разруши потока от въздух около колата и попречи на нейната скорост и добро прилепяне към пистата. Притискането на болида и аеродинамиката бяха нарушени.
През 70-те години на Формула 1 при т.нар."ground effect", въздухът под автомобила бил накаран да създава нечувани до този момент сили на натиск и ниво на прилепяне. Дизайнът и аеродинамиката на автомобила тогава карали въздухът да се ускорява и да създава зони с ниско налягане под колата. Така болидът буквално се залепял за асфалта на пистата. Това води до много висока скорост на колите. След време ФИА забранява този ефект.
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите